24h Pogotowie Elektryczne dla Firm

usuwanie awarii elektrycznych w Legnicy i okolicy

+48 793-012-669

Ikona flagi angielskiej

Banner Akumulatory Litowe w Wędkarstwie

AkumulatoryAkumulatory

Słów kilka o technologii akumulatorów Litowych.

Akumulatory litowe w powszechnym użyciu pokazały się w latach 90, czyli przeszło 100 lat po akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Pierwotnie wykorzystała je firma SONY w swoim sprzęcie przenośnym. Dość szybko stały się popularne i dziś są stosowane powszechnie w elektronice użytkowej takiej jak: tablety, telefony, laptopy, aparaty fotograficzne, zabawki itp. Dziś ta technologia jest cały czas rozwijana i praktycznie funkcjonowanie bez akumulatorów Litowych jest niemożliwe. Istnieje wiele rodzajów baterii litowych, między innymi: Li-ion, Li-poly, LiFePo4, LTO itp.

Każdy z wyżej wymieniony akumulatorów ma swoje zalety i wady. Dwie najważniejsze kwestie to:

Ochrona ogniw/akumulatorów przed skrajnymi sytuacjami - całkowite rozładowanie, przeładowanie, zwarcie. Jest to podstawa każdego akumulatora Litowego. W tym celu stosuje się układ zabezpieczający - BMS. Jego zadanie polega na kontroli pracy akumulatora. Kontroluje napięcia na poszczególnych celach akumulatora, balansuje ogniwa do równych napięć, odcina zasilanie w przypadku zbyt niskiego/wysokiego napięcia oraz zwarcia. Tym samym sprawia, że eksploatacja baterii jest bezpieczna oraz utrzymuje parametry akumulatora w normie.

Ładowanie akumulatora - bezwzględnie należy stosować ładowarki dla danego typu akumulatora, bądź regulatory ładowania! Nie można do tego celu używać zwykłego prostownika samochodowego, alternatora czy też ładowania z silników zaburtowych. Spowodowane jest to procesem ładowania oraz różnymi napięciami ogniw litowych. Dla przykładu, pojedyncze ogniwo LiFePo4 ładujemy do napięcia 3,7V max, a wartość minimalna pracy wynosi 2,0V. Dla Li-ion wartości te wynoszą 4,2V max a rozładowujemy do 2,75V.

Li-ion / Lipoly - największa gęstość energetyczna W/kg, lekkie, duże prądy rozładowania sięgające nawet 30 krotności pojemności, wysokie napięcie pracy pojedynczego ogniwa -3,7V.

Wady: bardzo niestabilne w krytycznych momentach. To znaczy, potrafią się zapalić, wybuchnąć w momencie przeładowania, rozładowania poniżej dopuszczalnego poziomu, uszkodzenia mechanicznego. Ilość cykli ładowania / rozładowania około 500. Do tej wartości ogniwa utrzymują swoja pojemność na poziomie nie mniejszym niż 80% pojemności znamionowej.LiFePo4 - (Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy)

Najbardziej stabilny rodzaj akumulatorów Litowych, nie palą się, nie wybuchają. Ilość cykli ładowania / rozładowania nie mniejsza niż 2000!, żywotność 10 lat. Duża gęstość energetyczna - jednak mniejsza niż w Li-ion W/kg. Prądy rozładowania na poziomie od 1C-10C (w zależności od rodzaju ogniw). Są ponad połowę lżejsze od akumulatorów kwasowo-ołowiowych. 100Ah/12V waży około 12,5kg. Nie posiadają efektu pamięci - można je swobodnie doładowywać. W odróżnieniu od akumulatorów kwasowych, w LiFePo4 nie występuje zjawisko zmniejszania pojemności wraz z prądem obciążenia. Mogą pracować w każdej pozycji. Nie wszyscy producenci podają w kartach katalogowych akumulatorów pojemność baterii względem obciążenia.

Powszechnie przyjęta i stosowana jest zasada podawania magicznej liczby C20. W skrócie oznacza ona, że dana bateria jest w stanie oddać cała zmagazynowaną energię w czasie 20 godzin. I tu zaczynają się problemy, dla przykładu :

Akumulator trojan Pb 12V/100Ah waga 31kg (poniżej tabela z danymi producenta) odda całe 102AH w czasie 20H, w pięć godzin już tylko 85AH. Krótszych czasów np. 1 czy 2 godzin nie podano. Jednak patrząc na specyfikacje producenta, zapewne będzie to w okolicach 60-70 Ah. Tym samym przy dużych prądach tracimy nawet 1/3 pojemności! Warto zauważyć, że wzięty dla przykładu akumulator jest znanej i cenionej na całym świecie firmy. Gdzie komponenty i wykonanie jest na bardzo wysokim poziomie.

Akumulator Trojan - Specyfikacja Producenta

Kolejna kwestią jest praca i przeznaczenie akumulatora. Przede wszystkim akumulatory do pracy z dużymi prądami, głębokiego rozładowania - trakcyjne są DROGIE! Bardzo często cena takiego akumulatora 100Ah/12V oscyluje pomiędzy 1000zł-2000zł. Tańsze akumulatory są zazwyczaj tylko z nazwy trakcyjne...

Porównajmy zatem krótko akumulatory kwasowe do LiFePo4

Waga : 12V/100Ah Lifepo4 - 12,5kg vs kwasowe 12V/100Ah 31kg

Pojemność: LiFePo4 12V/100Ah C1 - 100AH vs kwasowe około 60-70AH

Pozycja pracy : LiFePo4 - dowolna vs kwasowe tylko ustalona

Żywotność : LiFePo4 nie mniej niż 2000 COD vs kwasowe 800

Zabezpieczenie: LiFePo4 - BMS vs kwasowe - BRAKNASZE AKUMULATORY Litowe - LiFePo4:

Jesteśmy oficjalnym importerem i dystrybutorem akumulatorów LiFePo4. Wszystkie akumulatory przez nas sprzedawane posiadają :

Certyfikaty CE
Karty katalogowe oraz instrukcje użytkowania
Zabezpieczenia BMS - chronią przed rozładowaniem, przeładowaniem, zwarciem
Do każdego akumulatora jest dedykowana automatyczna ładowarka LiFePo4 CC/CV - 10A/15A/20A (istnieje również możliwość zakupu akumulatora bez ładowarki)
Hermetyczne obudowy wraz z woltomierzem, a w niektórych modelach również z portem USB
Przeznaczone zarówno do pracy trakcyjnej jak i buforowej
Akumulatory są objęte gwarancją 24 miesięczną dla użytkowników prywatnych oraz 12 miesięczną dla firm
Każda sztuka przed sprzedażą jest sprawdzana na wysokiej klasy sprzęcie pomiarowym


NIE HANDLUJEMY WIRTUALNYM TOWAREM ! Oferowany asortyment posiadamy na miejscu - wysyłka 24/48H kurierem.


Cennik

Akumulator 12v/100Ah - 2200zl brutto
Akumulator 12v/100Ah + bluetooth - 2450zl brutto
Akumulator 12v/86Ah - 1900zl brutto
Akumulator 12v/86Ah + bluetooth - 2150zl brutto
Ładowarka automatyczna 12V/15A Lifepo4 - 350zł brutto
Ładowarka automatyczna 12V/20A Lifepo4 - 450zł brutto

W razie pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu e-mail / telefonicznego

+48 793 012 669 lub +48 691 726 696

Kontakt Elektryk Legnica

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy elektryka?

Skontaktuj się z nami

Wykonujemy instalacje elektryczne zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową obsługę oraz terminowe wykonanie zleceń. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych jak i do firm. Posiadamy odpowiednie kwalifikacje oraz profesjonalny sprzęt niezbędny do wykonywania naszej pracy. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i zawsze staramy się pomóc. Nasze usługi elektryczne objęte są gwarancją. Jeżeli mają Państwo pytania, chętnie na nie odpowiemy i wykonamy bezpłatną wycenę. Jesteśmy do Państwa dyspozycji we wszystkie dni tygodnia, również w weekendy. Świadczymy usługi w Legnicy i okolicznych miejscowościach. Cenimy sobie jakość i profesjonalne rozwiązania.

Sprawdź ofertę naszych akumulatorów litowych Elektryk Legnica - Akumulator Litowy